Zapiski z podrózy dalekich i bliskich

O mnie

 

 

„…większą sztuką jest iść powoli i rozglądać się wokół siebie, niż gnać do przodu, niczego nie rozumiejąc” (cytat za   Ota Pavlem, czeskim pisarzem).

Pośpiech w podróży jest największym wrogiem. Dlatego namiętnie lubimy piesze wędrówki, wycieczki rowerowe oraz korzystamy – na ile się to da – z lokalnych środków lokomocji. W ten sposób najlepiej odczuwamy  „zapachy” naszych podróży i  delektujemy się spotykanymi po drodze „drobiazgami”, o czym nie ma mowy w bedekerach.

Moimi  niezawodnymi przewodnikami są  autorzy dobrych książek na temat odwiedzanych przeze mnie krajów. Często zabieram takie książki z sobą w drogę, najchętniej eseje lub literaturę piękną – napisane przez ulubionych pisarzy i publicystów, których uważam za  najbardziej wnikliwych i inspirujących  obserwatorów. Korzystam z bezcennego  bogactwa przemyśleń  ludzi, którzy niejednokrotnie mieli okazję przebywać dłużej niż my w odwiedzanych  miejscach. Dlatego na moim blogu  znajdziecie też omówienia i refleksje po lekturze takich książek, które mnie najbardziej interesują i  które stanowią naturalne przedłużenie moich wędrówek.

 

Janusz Zaręba

 

Niemal wszystkie zdjęcia publikowane na blogu są mojego autorstwa, wyjątek stanowią fotografie użyczone przez najbliższych członków rodziny i przyjaciół, które zostały dokładnie podpisane.